loaderBlue

0%

loaderWhite

0%

Մենք օգտագործում ենք cookie ֆայլերը ձեզ առավելագույն հարմարավետություն ապահովելու համար:

Եթե դուք շարունակեք օգտվել այս կայքից, մենք կհամարենք, որ դուք գոհ եք մեր Գաղտնիության քաղաքականությունից: Գաղտնիության քաղաքականություն

Ընդունել

Դիրիժորություն 2021

01

Մրցանակներ

* Հաշվարկվում է դրամական պարգևի վճարման պահին ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքով: Դրամական պարգևները ենթակա են հարկման`համաձայն ՀՀ օրենսդրության:

prize

Դրամական պարգև 10000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով*

prize

Դափնեկրի դիպլոմ

prize

2 համերգ Հայաստանում 2022/23 և 2023/24 համերգաշրջանների ընթացքում,որոնք կառաջարկի Մրցույթի Կազմկոմիտեն։



prize

Դափնեկրի դիպլոմ



prize

Դափնեկրի դիպլոմ



prize

Դափնեկրի դիպլոմ

Հատուկ մրցանակներ

1. Դասական սիմֆոնիայի լավագույն մեկնաբանություն (1-ին փուլ)

2. Հայ ժամանակակից կոմպոզիտորի ստեղծագործության լավագույն մեկնաբանություն (1-ին փուլ)

3. Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» թիվ 2 սյուիտից Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջոյի լավագույն մեկնաբանություն (1-ին փուլ)

4. Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 «Զանգով սիմֆոնիայի» լավագույն մեկնաբանություն (2-րդ փուլ)

5. «Հանդիսատեսի համակրանք» հատուկ մրցանակ. մեկ համերգ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ 2022-2023թթ. համերգաշրջանի ընթացքում:

Հատուկ մրցանակներ ստացած մասնակիցների կատարումները կտեղադրվեն Մրցույթի պաշտոնական կայքում և սոցիալական էջերում:

02

Կանոններ

ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑ

Կարդալ ավելին

03

Ծրագիր

1-ին Փուլ

Յուրաքանչյուր մասնակցի տրամադրվում է 30 րոպե նվագախմբի հետ փորձի համար:

Մասնակիցը ղեկավարում է ստորև թվարկված ստեղծագործություններից մեկը՝ իր ընտրությամբ.

Յոզեֆ Հայդն - Սիմֆոնիա թիվ 101 ռե մաժոր, Hob. I:101, 1-ին մաս (Adagio - Presto), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Յոզեֆ Հայդն - Սիմֆոնիա թիվ 102 սի բեմոլ մաժոր, Hob.I:102, 1-ին մաս (Largo - Vivace), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Յոզեֆ Հայդն - Սիմֆոնիա թիվ 104 ռե մաժոր, Hob. I:104, 1-ին մաս (Adagio - Allegro), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտ - Սիմֆոնիա թիվ 29 լյա մաժոր, K.201, 1-ին մաս (Allegro moderato), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Լյուդվիգ վան Բեթհովեն - Սիմֆոնիա թիվ 1 դո մաժոր, երկ 21, 1-ին մաս (Adagio molto - Allegro con brio), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Լյուդվիգ վան Բեթհովեն - Սիմֆոնիա թիվ 2 ռե մաժոր, երկ 36, 1-ին մաս (Adagio molto - Allegro con brio), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Լյուդվիգ վան Բեթհովեն - Սիմֆոնիա թիվ 4 սի բեմոլ մաժոր, երկ 60, 1-ին մաս (Adagio - Allegro vivace), (Breitkopf und Härtel - հրատարակչություն)

Հայ ժամանակակից կոմպոզիտորի ստեղծագործություն*։
Արամ Խաչատրյան՝ Սպարտակի և Ֆրիգայի ադաջոն «Սպարտակ» թիվ 2 սյուիտից*։

2-րդ Փուլ

Յուրաքանչյուր մասնակցի տրամադրվում է 45 րոպե նվագախմբի հետ փորձի համար։

Մասնակիցը ղեկավարում է Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիայի («Զանգով սիմֆոնիա») 4 մասերից մեկը*, որի մասին կտեղեկացվի 1-ին փուլի արդյունքների ամփոփման ժամանակ։
Մասնակիցը ղեկավարում է ստորև թվարկված ստեղծագործություններից մեկից մեկ մաս, որի մասին կտեղեկացվի 1-ին փուլի արդյունքների ամփոփման ժամանակ։

*Անհրաժեշտության դեպքում Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների պարտիտուրները կարող են տրամադրվել Մրցույթի կողմից:

04

Մրցույթի ժամանակացույց

Բոլոր ժամերը նշված են հայկական ժամանակով (GMT/UTC +4)

06

ՀՈՒՆ

ԲԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ

ԲԱՑՄԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ

07

ՀՈՒՆ

1-ԻՆ ՓՈՒԼ (ՕՐ 1)

Փորձ/կատարում նվագախմբի հետ, մասնակիցներ 1-6

08

ՀՈՒՆ

1- ԻՆ ՓՈՒԼ (ՕՐ 2)

Փորձ/կատարում նվագախմբի հետ, մասնակիցներ 7-12

09

ՀՈՒՆ

1- ԻՆ ՓՈՒԼ (ՕՐ 3)

Փորձ/կատարում նվագախմբի հետ, մասնակիցներ 13-18

10

ՀՈՒՆ

2-ՐԴ ՓՈՒԼ (ՕՐ 1)

Փորձ/կատարում նվագախմբի հետ, մասնակիցներ 1-3

11

ՀՈՒՆ

2-ՐԴ ՓՈՒԼ (ՕՐ 2)

Փորձ/կատարում նվագախմբի հետ, մասնակիցներ 4-6

12

ՀՈՒՆ

ՄՐՑԱՆԱԿԱԲԱՇԽՈՒԹՅԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ ԵՒ ԳԱԼԱ ՀԱՄԵՐԳ

Մրցանակաբաշխության արարողություն և գալա համերգ

05

Մրցակիցներ

1-ին Փուլ

Յան Նիդերհոֆեր

ԱՄՆ

Յեո Ռյոնգ Ահն

Կորեայի Հանրապետություն

Կե Յուան Հսին

Թայվան

Դավորին Մորի

Սլովենիա

Զեքե Ֆեթրոո

ԱՄՆ

Էկտորաս Տարտանիս

Գերմանիա

Լեւան Ջագաեվի

Վրաստան

Ալեքսանդր Իրադյան

Հայաստան

Սզե Հո Քենս Լուի

Հոնկոնգ

Պաբլո Դեվիգո Վասկես

Իսպանիա

Գուրգեն Պետրոսյան

Ռուսաստան

Տրիստան Ռայս-Շերման

ԱՄՆ

Յուկուանգ Ջին

Չինաստան

Դաիչի Դեգուչի

Ճապոնիա

Դոնգ Կուկ Լիմ

Կորեայի Հանրապետություն

Յունա Ջեոնգ

Հ. Կորեա

Ելիաս Բրաուն

ԱՄՆ

Ելիզավետա Սուշչենկո

Ռուսաստան

06

Հաղթողներ

Դաիչի Դեգուչի

1

Ճապոնիա

1-ին տեղ

Յուկուանգ Ջին

2

Չինաստան

2-րդ տեղ

Ելիաս Բրաուն

3

ԱՄՆ

3-րդ տեղ

Յան Նիդերհոֆեր

4

ԱՄՆ

4-րդ տեղ

07

Ժյուրիի Անդամներ

ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ՉԵՔԻՋՅԱՆ

ՀԱՅԱՍՏԱՆ/ նախագահ/

ՀԱՐՈԼԴ ՔԼԱՐԿՍՈՆ

ՄԻԱՑՅԱԼ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ/ԿԱՆԱԴԱ/ ԺՅՈՒՐԻ/

ԺՈՐՄԱ ՊԱՆՈՒԼԱ

ՖԻՆԼԱՆԴԻԱ/ ԺՅՈՒՐԻ/

ՓԻԹԵՐ ՍԹԱՐԿ

ՄԻԱՑՅԱԼ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ/ ԺՅՈՒՐԻ/

ՄԻԽԱՅԻԼ ՅՈՒՐՈՎՍԿԻ

ԳԵՐՄԱՆԻԱ/ ԺՅՈՒՐԻ/

ԴՄԻՏՐԻ ՅԱԲԼՈՆՍԿԻ

ԻՍՐԱՅԵԼ/ԱՄՆ/ ԺՅՈՒՐԻ/

ՊԱՎԵԼ ԿՈԳԱՆ

ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ/ ԺՅՈՒՐԻ/